Kompiuterių apsauga nuo vaikų

Artėjant rugsėjo pirmąjai, o jau visai greitai jai ir užklupus, visiem sunku persiorentuoti iš vasaros į rudenį, o sunkiausia turbūt vaikams. Dar, atrodo, visai nesenai buvo laisvos dienos ir jokių mokyklų, namų darbų, mokytojų… o dar čia ruduo, su naujausiais žaidimų leidimais priešaky…. Bet viską galima tvarkingai suderinti, tiek mokslą, tiek laisvalaikį prie kompiuterio. Taigi, kaip ir kokiu būdų tai padaryti?

Papasakosiu Jums kaip paprastai ir nesunkiai apsaugoti vaikus nuo internete neigiamos informacijos, apie kompiuterio naudojimo laiko apribojimus ir pan. Deja, vaikai yra per daug gudrus, todėl mano aprašytas sprendimas gali būti naudingas ribotą laiką.

Yra įvairios mokamos programos, kurios turi aibę funkcijų, bet, mano nuomonę, kam mokėti už produktą kai galime jį gauti nemokamai, juolab, kad yra labai puikių ir nemokamų programėlių ir įvairių tarnybų. Žinome, kad kol kas populiariausios operacinės sistemos yra XP ir Vista (apie windows 7, atskiras įrašas). Pradėkime nuo internetinės erdvės, kuri yra lengviausiai prieinama.

Apsaugoti savo internetinę erdvę galite nemokamos tarnybos opendns.com pagalba. Tai yra „didelis“ filtras, kurį pildo patys vartotojai (prižiūrima administratorių). Beje, konfigūracija nesudėtinga. Ši tarnyba filtruoja erotinio,pornografinio ir kt. pobūdžio svetaines, kurias nepriklauso matyti vaikams. Jeigu neužtenka pagal nutylėjimą parinkto filtro, tuomet visada galima įtraukti į juodąjį sąrašą savo norimas svetaines. Opendns.com veikia nepriklausomai nuo operacinės sistemos, kadangi naudoja Jūsų maršrutizatorių kaip tarpininką, na o jeigu neturite maršrutizatoriaus – ne bėda. Dar viena populiari ir nemokama tarnyba/programa „K9 Web Protection”. Tiesa, tam kad gauti nemokamą licenciją turėsite įvesti savo el. pašto adresą į kurį bus atsiųstas raktas. Taigi, programa kaip ir prieš tai minėta opensdns.com veikia panašiu principu. Turi daugybei svetainių filtrus, taip pat duomenų bazę pildo patys vartotojai. Skirtumas toks, kad ją reikia įdiegti į kompiuterį, nereikalauja maršrutizatoriaus, konfigūruojama naršyklės pagalba. Kiekviena tokia tarnyba/programa yra apsaugotos Jūsų sugalvotais slaptažodžiais. Jų nepavyks paprastai išjungti, nes jos pasislepia kompiuterio programinės įrangos “gelmėse”. Bet kaip minėjau įrašo pradžioje, šiais laikais vaikai labai gudrus :) . Taigi, tai yra geriausios nemokamos, mano nuomonę, aptiktos ir pratestuotos tarnybos internetinei erdvei filtruoti.

Na o dabar apie programas, žaidimus, kompiuterio laiko ribojimą ir pan. Pradėkime nuo Windows XP, šiai operacinei skirta labai nebloga programa Windows Steady State (nemokama), ją galite atsisiųsti iš Microsoft svetainės. Programa įdiegiama į kompiuterį, jai sukūriamas atskiras vartotojas ir per sukūrtą Jūsų administratoriaus vartotoją yra valdomi visi kiti likę vartotojai. Programos funkcijos: laiko ribojimas, programų draudimas, draudimas diegti naujas programas ir pan. Beje, Windows Steady State pagal nutylėjimą neveikia su Vista, ir su naująją Windows 7, bet tai nėra problema, kadangi Vista ir Win7 turi integruotas savas tokias programas.

Ką gi, su Windows Vista viskas kiek kitaip. Šios operacinės kūrėjai nuo pat pradžių ėmėsi tevų kontrolės valdymo sistemos integravimą į šią OS ir praktiškai integravo tą pačią Windows Steady State, tik labiau patobulinta. Viena naujovė, jog atsirado galimybė sekti vaikus, kur ir ką jie veikė kompiuteryje, t.y. generuojamos ataskaitos Jūsų numatytų laiku, tačiau yra ir minusų, vaikai matys kada jie yra sekami, o kada ne, o matys iš piktogramos, kuri bus užduočių juostoje (angl. Try icon). Yra įvairių programėlių, kurios paslėpia piktogramas iš užduočių juostos, pamėginkite susirasti Jums priimtiniausia.

Su Windows 7 situacija tokia, kad ji jau yra geresnė ir patogesnė šiuo klausimu, bet apie tai dar ankstoka rašyti, kai tik oficialiai pasirodys, papasakosim.

Kol kas tiek šiam kartui, jeigu reikės pagalbos, sukontaktuokite su mumis – padėsime.

Raktažodžiai: , , ,

Komentarai (1) temai “Kompiuterių apsauga nuo vaikų”

  1. Vaidas rašo:

    Turiu problema sesers vaikas leidžia laiką prie kompiuterio žaisdamas kvailiausią žaidimą pasaulyje minecraft ar kaip ten tie kubeliai gal galite atsiusti nuoroda iš kur parsisiūsti laiką ribojančią Windows Steady State programą iš anksto dėkoju nes vaikas pasėdėjęs prie kompiuterio darosi agresyvus nenori mokytis ir t.t.